There are numerous awards available for treatment facilities, staff and management. Everyone is encouraged to take the time to nominate their facility and peers or themselves for the various awards.  It does not take a lot of effort and feels good to be recognized. Nominations are due by May 21, 2021. 

Forms are in Adobe Acrobat (pdf) format and can easily be reprinted using Acrobat Reader.  Acrobat Reader is available from the Adobe website.

Click on the appropriate form below to download the file.
These forms are fillable and can be completed and emailed to the office at epwpcoa@ptd.net or printed and mailed 

Awards Form 2021 Facility

Awards Form 2021 Individual

Safety Award Form 2021 Facility

Safey Awards Form 2021 Collection System

If you have any questions or need any assistance in regards to the award nominations please contact the Association Office.


We would like to congratulate our 2020 Award Winners and give a special THANK YOU to the Award Sponsors.  

The Awards Booklet was too large to upload as a single document.

Click HERE for a copy of the first half of Awards Booklet including the 2020 Winners

Click HERE for a copy of the second half of Awards Booklet including the 2020 Winners

Click HERE for a copy of the  of Awards Booklet including Previous Award Winners

 

Award Recipient Sponsor
George L. Parks Memorial Public Education Jarrad Burkert EPWPCOA
Industrial Pretreatment City of Easton Entech Engineering, Inc.
Joseph N. McKenna Whitman, Requardt & Associates Riordan Materials
Excellence Award for Laboratory Lehigh County Authority - Allentown WWTP M. J. Reider Associates, Inc.
Plant Safety  Class I -  8 or less employees Concord Township LRM, Inc.
Plant Safety Class II - 9 or more employees  Lehigh County Authority Iron Horse Environmental, LLC
Collection System Safety Concord Township Municipal Maintenance Company
Plant O & M Excellence Award < 2.0 MGD Boyertown D&B/Guarino Engineers, LLC
Plant O & M Excellence Award > 2.0 MGD LCA - Kline's Island D&B/Guarino Engineers, LLC
Collection System O & M Excellence Boyertown Parson Environmental Products
Bolenius-Wiest Clean Streams Award  Robert Kerchusky EPWPCOA
A.E. Fricker Individual Service  Trudy Johnston Ronald G. Fricker , Sr.
Dan Treat Category I (<2) Daniel Wurst Mr. & Mrs. Ed Treat and Daughter
Dan Treat Category II Gary A. Saunders, Jr. Mr. & Mrs. Ed Treat and Daughter
Outstanding Employee Jack Keiter  EPWPCOA
David H. Schulte Memorial Award Walter Higgins EPWPCOA
Leadership & Mentoring Award Jim Kern EPWPCOA
Innovations Award None this year  Kershner Environmental Technologies
Life Membership  August Belmont EPWPCOA
Marykay Steinman
Membership Recruiter Troy Bower - 2 Members EPWPCOA
RSL Members Donald Christ EPWPCOA
John Guignet Jr.
Lee Honeywell
Daniel Kulp
Karl Schreiter
Adam Vance
50 Year Members Christian T. Beechwood EPWPCOA
Joseph P. Cacciatore
Thomas Courduff
25 Year Members Alan E. Asteak EPWPCOA
Scott M. Carl Sr.
Barbara  Coyle
Twila  Dixon
Michael A. Fondots
Bruce E. Fox
David S. Friedman
John G. Guignet Jr.
Brian  Henry
Jason M. Homrighaus
David E. Hudzick
James T. Leon
Charlie C Liu Pe
Eugene R. Marks
Jay T. Mc Elmoyle
Allen M. Schleyer
Christine  Volkay-Hilditch